ggggg
Eğitim Kişisel Haber

Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılmalıdır?

Merhaba tez yazma aşamasında olan arkadaşlarım,

Eğer googledan arayıpta bu sayfaya denk geldiyseniz sanırım tez yazmada zorluk çekiyorsunuz. Eğer tezinizin teslimine 3 aydan az bir süre yoksa şanslısınız.

Hemen size önerilerimi aktarayım. Öncelikle 2 yüksek lisans yapmış biri olarak, tez yazma aşamasında ilk yapmanız gereken düzgün bir konu seçmektir. Düzgün bir konu… Tabi ki danışman hocanıza konuyu seçerken şunu da sormanız daha memnun edecektir. (Danışmanınız Yrd. Doç. Dr. ise) “Değerli hocam, tez konumun şu şu şu olmasını istiyorum, sizi Doç Dr.’luk yolunda bilimsel makalelere sürükleyecek bir konuysa hemen başlayalım” eğer böyle bir konuyu seçerseniz danışman hocanız da size olan ilgisini artıracak ve daha öz verili olacaktır.

Not Defteri & Ajanda

Karalayabileceğiniz bir not defteriniz varsa ya da akıllı telefon uygulamanız işte en büyük yardımcınız bu defter ve uygulamadır. Karalamaya ilk olarak içerikte neler olması gerekiyor ve içerik sıralamasından başlamalısınız.

İyi Bir Bilgisayar

Tabiki de hemen marka vereceğim =) MacBookAir alın ve tezi siz söyleyin o yazsın.

Yedekleme

Tezinizi yazarken kendinize yapacağınız en büyük iyiliktir. 1TB’lık 1 adet disk (Tabi 10Mb Tez, geri kalanı Game of Thrones, Spartacus…) 8 GB’lık USB Disk, Dropbox, Gmail Drive ve E-Mail adresleriniz sizin en büyük yedekleme araçlarınız olacaktır.

Yazım Kılavuzu

Üniversitenizin enstitü sayfasında yayınlanan yazım kılavuzuna uygun Microsoft Word kıstaslarını ayarlamalısınız ve mümkünse ilk önce sayfa boyutlarını, yazı tiplerini ve kenar boşluklarını yalayıp yutmalısınız.

Tezi Yazan Arkadaş Modeli

Bu arkadaştan uzak durmalısınız, tezini sizden önde götüren bir arkadaş her zaman sizi sıkıntıya sokar, siz sizden geridekilere bakıp güçlenin, önde giden arkadaşınızdan sadece tarihleri öğrenin. “Ne zaman son teslim, tez savunması ne zaman, jüri kim?” gibi.

Diziler ve Romanlar

Arkadaşlar eveeet, play station oyunları, Emilia Clarke’in dizileri, War Craft veee Elif Şafak’ın romanlarına elveda…

Yorumlar geldikçe yorumlara cevap vererek konuyu genişleteceğim, zaten bu konuyla alakalı epeyce yazacağım farklı başlıklarda.

Asla vazgeçmeyin, başaracaksınız… Tezinizin teslimine 1 aydan kısa bir süre yoksa…

Yazar Hakkında

Selçuk ÖZÇELİK

Biruni Üniversitesi Webmaster & Akademisye... Yükleniyor bu özellik =) Biruni Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora Öğrencisi - Nil'in Babası, Nazan'ın Kocası - Game of Thrones & Tiyatro & Galatasaray Hayranı - Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisi sahibi www.tobider.com

1 Yorum

Bir Yorumla Git

Nulled Wordpress Plugins Free Nulled Wordpress Plugins Best Wordpress Nulled Plugins Best Free Wordpress Nulled Plugins Wordpress Plugins Nulled Wordpress Nulled Plugins Nulled Free Wordpress Plugins Wordpress Nulled Plugins Free Best Wordpress Nulled Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Plugins Nulled Wordpress Themes & Plugins Free Nulled Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Best Free Wordpress Nulled Themes & Plugins Wordpress Themes & Plugins Nulled Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Themes & Plugins

Araç çubuğuna atla