ggggg
Otomobil

2 milyon kişi elektrikli otomobil kullanıyor

2 milyon kişi elektrikli otomobil kullanıyor

Özellikle ABD menşeli Tesla firmasının yatırımlarından sonra bütün dünyada elektrikli otomobil furyası başladı. Petrolün giderek ömrünü tamamladığı ve benzinli-mazotlu araçların da aynı zamanda çevre düşmanı olduğu hesaba katılınca, yakın bir gelecekte yollarda tamamen elektrikli araçları göreceğimizi söyleyebiliriz. Ortaya çıkan son gelişmeler de bunu doğrularken, artık insanlar elektrikli otomobil kullanmaya başlıyor.

Teknoloji sahnesine çıkışı 1997 yılına dayanan elektrikli otomobiller, artık dünyanın pek çok yerinde sayısı milyonları aşan kişiler tarafından kullanılıyor. Bir medya ajansı tarafından ortaya konan istatistiklere göre, Uluslararası Enerji Ajansı Küresel Elektrikli Araç Raporu’nu yayınladı ve buna göre ortada ciddi bir elektrikli araç merakı var. Gerek Avrupa, gerek Amerika ve Japonya’da hükümetler de fosil yakıt yerine elektrik tüketen araçları teşvik ederken, bu otomobillerin kullanımı 2016 senesine oranla yüzde 60 artış gösteri.

Çin ve ABD ‘elektrikli’ tercih eidyor

Şu anda dünya genelinde bakıldığında neredeyse 2 milyona yakın elektrikli otomobil kullanılıyor ve 2.3 milyon da elektrikli araç şarj istasyonu bulunuyor. Avrupa’da geçen yıl elektrikli araçların kullanımında yüzde 2.9 artış yaşanırken, bu teknolojik aletleri dünyada en çok Çin, ABD ve Norveç tercih ediyor. Avrupa’da ise ilk üç sırayı İspanya, Almanya ve Birleşik Krallık aldı.

Özellikle Amerika’da kullanılan elektrikli otomobillerin ciddi çoğunluğunun da Tesla olduğunu hatırlatalım. 2003 yılında kurulan ve Elon Musk CEO’luğunda önemli yatırımlar yapan firma, elektrik tüketmesine rağmen son derece yüksek performans sunan lüks araçlar üretiyor.

İşin Türkiye cephesine gelirsek, maalesef aynı şeyleri ülkemiz için söyleyemiyoruz. Her ne kadar Konya, Eskişehir, İzmir ve Elazığ gibi şehirlerde toplu taşımada elektrikli araçlar kullanılsa da, bireysel kullanımda tablo böyle değil. Geçtiğimiz yıllarda Renault Fluence ZE serisi araçlar büyük ilgi görmüştü fakat kısa süre sonra çeşitli sebeplerden ötürü kullanımı rafa kaldırılmıştı.

İlerleyen yıllarda Türkiye’de de elektrikli araçların kullanımı mutlaka artacak fakat bunun için gerçekleşmesi gereken iki şey var. Birincisi, devlet tıpkı diğer ülkelerdeki gibi çevre koruma odaklı olarak elektrikli otomobillere vergi indirimi uygulamalı. İkincisi ise Türkiye’de çok ama çok az bölgede araç şarj istasyonları bulunuyor. Bunların da sayısı artmadan insanların elektrikli arabalara yöneleceğini zannetmiyoruz.

Yazar Hakkında

Selçuk ÖZÇELİK

Biruni Üniversitesi Webmaster & Akademisye... Yükleniyor bu özellik =) Biruni Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora Öğrencisi - Nil'in Babası, Nazan'ın Kocası - Game of Thrones & Tiyatro & Galatasaray Hayranı - Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisi sahibi www.tobider.com

Bir Yorumla Git

Nulled Wordpress Plugins Free Nulled Wordpress Plugins Best Wordpress Nulled Plugins Best Free Wordpress Nulled Plugins Wordpress Plugins Nulled Wordpress Nulled Plugins Nulled Free Wordpress Plugins Wordpress Nulled Plugins Free Best Wordpress Nulled Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Plugins Nulled Wordpress Themes & Plugins Free Nulled Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Best Free Wordpress Nulled Themes & Plugins Wordpress Themes & Plugins Nulled Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Themes & Plugins

Araç çubuğuna atla