ggggg
Yazılım

3D Yazıcıdan Çıkan Maske, iPhone X’in Face ID’sini Kandırdı

3D Yazıcıdan Çıkan Maske, iPhone X’in Face ID’sini Kandırdı

Çok zor olsa da Apple’ın 10. yıla özel yeni iPhone’u iPhone X’in 3 boyutlu yüz tanıma teknolojisini kandırmak mümkün.

Bildiğiniz üzere Apple, 10. yıla özel duyurduğu yeni iPhone modeli iPhone X ile birlikte Touch ID teknolojisini bir kenara atarak biyometrik güvenliğe yeni bir boyut kazandıran 3 boyutlu yüz tanıma teknolojisi Face ID’yi duyurdu.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre özel sensörlerle birlikte derinlik algısıyla üst düzey biyometrik önlemi sunan Face ID teknolojisini kandırmak mümkün değil. Öyle ki basit fotoğraflar, Face ID’yi yanıltmanın yanına dahi yaklaşamıyor.

Face ID teknolojisi bu açıdan her ne kadar güvenli görünse de Bkav araştırmacıları, 3 boyutlu yazıcıyla çıkardıkları bir maske sayesinde Face ID teknolojisini kandırmayı başardı. 150 dolara mâl olan bu maskenin yapımı tam 5 gün sürdü. Araştırmacılar, Face ID teknolojisini yanıltmak için teknolojiyi tüm detaylarıyla analiz etti ve özel tasarlanmış dokular ve silikon parçalar kullanmak zorunda kaldı.

Bkav araştırmacıları, iPhone X’in yüz tanıma teknolojisini kendileri gibi uğraşan kişilerin kırmasının olası olduğunu ancak standart bir kullanıcı açısından neredeyse hiç mümkün olmadığını söylüyor. Öyle ki adınıza bu maske yapılıyorsa, muhtemelen basit biyometrik önlemler kullanmayacak kadar önemli bir insan olabilirsiniz.

Face ID’nin nasıl kandırıldığını bu videoda detaylarıyla izleyebilirsiniz:

Yazar Hakkında

Selçuk ÖZÇELİK

Biruni Üniversitesi Webmaster & Akademisye... Yükleniyor bu özellik =) Biruni Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora Öğrencisi - Nil'in Babası, Nazan'ın Kocası - Game of Thrones & Tiyatro & Galatasaray Hayranı - Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisi sahibi www.tobider.com

Bir Yorumla Git

Nulled Wordpress Plugins Free Nulled Wordpress Plugins Best Wordpress Nulled Plugins Best Free Wordpress Nulled Plugins Wordpress Plugins Nulled Wordpress Nulled Plugins Nulled Free Wordpress Plugins Wordpress Nulled Plugins Free Best Wordpress Nulled Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Plugins Nulled Wordpress Themes & Plugins Free Nulled Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Best Free Wordpress Nulled Themes & Plugins Wordpress Themes & Plugins Nulled Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Themes & Plugins

Araç çubuğuna atla