ggggg
Bilim

FIFA’nın Yeni Hedefi: Futbolcuları Giyilebilir Teknoloji ile Kontrol Edebilmek

Futbol her geçen gün teknolojiyle daha da bütünleşiyor. FIFA bu alanda Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ile birlikte gol çizgisi teknolojisi ve Video Yardımcı Hakem teknolojisi üzerinde çalmasının yanı sıra şimdi de giyilebilir teknoloji ile sahadaki futbolcuların takip edildiği sistemi gerçekleştirme hedefinde.

Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) adı altında gerçekleştirilecek olan takip sistemi, oyuncuların kalp atış hızı, katedilen mesafe, hız ve yorgunluk gibi bilgileri gerçek zamanlı olarak giyilebilir teknoloji ürünleri tarafından takip edilebilecek. Bu tür uygulamalar her ne kadar antremanlarda kullanılsa da maçlarda kullanılmasına izin verilmiyor.

FIFA’nın oyuncuları resmi maç esnasında giyilebilir teknoloji ile takip edebileceği projeye IFAB tarafından destek veriliyor. IFAB ve FIFA, Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) için küresel bir standart oluşturmak üzere çağrıda bulunmak üzere 2015’te toplanmıştı fakat EPTS’nin ne zaman ve nasıl uygulanacağının bilgisinin önümüzdeki mart ayında açıklanacağı belirtildi.

IFAB Sekreteri Lukas Brud’un açıklamasına göre Barcelona, Manchester City ve Seattle Sounders bu uygulamanın maçlarda da kullanılmasına fazlasıyla destek veren kulüplerden.

FIFA ve FIBA tüm bunların yanı sıra bu uygulamanın futbolcular için tehdit oluşturmamasını da oldukça önemsiyor. Yine Lukas Brud yaptığı açıklamada, bu uygulamanın şu anda 50 şirket tarafından takımlar ve futbolcular ile birlikte test edildiğini ifade ediyor.

FIFA’nın Elektronik Performans Takip Sistemleri (EPTS) ile ilgili hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yazar Hakkında

Selçuk ÖZÇELİK

Biruni Üniversitesi Webmaster & Akademisye... Yükleniyor bu özellik =) Biruni Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora Öğrencisi - Nil'in Babası, Nazan'ın Kocası - Game of Thrones & Tiyatro & Galatasaray Hayranı - Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisi sahibi www.tobider.com

Bir Yorumla Git

Nulled Wordpress Plugins Free Nulled Wordpress Plugins Best Wordpress Nulled Plugins Best Free Wordpress Nulled Plugins Wordpress Plugins Nulled Wordpress Nulled Plugins Nulled Free Wordpress Plugins Wordpress Nulled Plugins Free Best Wordpress Nulled Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Plugins Nulled Wordpress Themes & Plugins Free Nulled Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Best Free Wordpress Nulled Themes & Plugins Wordpress Themes & Plugins Nulled Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Themes & Plugins

Araç çubuğuna atla