ggggg
Bilim

Güney Kore, İşçi Robotlardan Vergi Almaya Hazırlanıyor

Geçtiğimiz aylarda bir konferansta robot işçi istihdamı hakkında açıklama yapan Microsoft kurucusu Bill Gates, devletlerin tıpkı normal işçilerden olduğu gibi normal işçilerden de vergi alması gerektiğini; aksi takdirde şirketlerin gerekmeyen pozisyonlarda bile insan gücü yerine robot işçileri tercih edebileceğini ve bu durumun işsizliğe yol açabileceğini söylemişti.

Ayrıca Okuyun: LG’nin Robotları Güney Kore’nin En Büyük Havaalanında Göreve Başladı

Gates’in bu açıklaması uzun süredir tartışılırken robot işçilerle ilgili ilk vergi düzenlemesi yapan ülke Güney Kore oldu. Robotlaşmanın en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore, yeni vergi düzenlemesiyle birlikte 2019 itibariyle robot işçiler için de vergi alacak.

Ayrıca robot işçiler için yapılan vergi düzenlemesiyle birlikte Güney Kore’de fabrikalar için uygulanan %3 – %7 seviyesindeki vergi indiriminin %2’ye indirilmesi bekleniyor.

Güney Kore’de yapılan bu düzenlemeyle birlikte fabrikaların üretimde kritik değişiklikler yapılmadıkça insan işçiler yerine robot işçiler tercih edilmeyeceği, böylelikle de üretimde insan istihdamının azalmayacağı düşünülüyor.

Haber Görseli: LG’nin Güney Kore’deki bir havaalanında hizmete sunduğu akıllı robotları

Yazar Hakkında

Selçuk ÖZÇELİK

Biruni Üniversitesi Webmaster & Akademisye... Yükleniyor bu özellik =) Biruni Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora Öğrencisi - Nil'in Babası, Nazan'ın Kocası - Game of Thrones & Tiyatro & Galatasaray Hayranı - Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisi sahibi www.tobider.com

Bir Yorumla Git

Nulled Wordpress Plugins Free Nulled Wordpress Plugins Best Wordpress Nulled Plugins Best Free Wordpress Nulled Plugins Wordpress Plugins Nulled Wordpress Nulled Plugins Nulled Free Wordpress Plugins Wordpress Nulled Plugins Free Best Wordpress Nulled Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Plugins Nulled Wordpress Themes & Plugins Free Nulled Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Best Free Wordpress Nulled Themes & Plugins Wordpress Themes & Plugins Nulled Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Themes & Plugins

Araç çubuğuna atla