ggggg
Yazılım

İlk Kısa Mesaj 25. Yaşını Kutluyor!

İlk Kısa Mesaj 25. Yaşını Kutluyor!

Günümüzde her ne kadar yapay zeka, arttırılmış gerçeklik ve blockchain gibi devrimsel teknolojileri konuşsak da tüm dünyayı etkileyen ilk kısa mesaj, sadece çeyrek asır önce gönderilmişti.

2 Aralık 1992 tarihinde Londra’daki Vodafone ofisinde çalışan 22 yaşındaki genç bir mühendis geliştirdiği sistemle insanların telefonlarından mobil şebekeyi kullanarak yazılı iletiler almasını başardı. Bilgisayar üzerinden bir telefona gönderilen kısa mesajda ise “Merry Christmas” yazıyordu.

1992 yılında Vodafone’un geliştirdiği önemli teknolojilerle birlikte günlük hayatımızın bir parçası olmaya hazırlanan kısa mesaj ya da bildiğimiz adıyla SMS, 1993 yılında ise ilk kez Nokia SMS gönderilebilen telefonlarını piyasaya sürdü. Takvimler 1999’u gösterdiğinde ise Vodafone’un ortaya çıkardığı kısa mesaj teknolojisini onlarca telekom operatörü dünyanın dört bir yanında kullanmaya başladı.

SMS hayatımızdan çıkıyor

Özellikle 2000’li yıllarda iletişimin en önemli özelliklerinden biri olan kısa mesajlar, internetin yaygınlaşması ve güçlü şebekelerle neredeyse tüm telefonların akıllanarak internete bağlanmasıyla birlikte hayatımızdan çıkıyor.

Artık neredeyse güvenlik doğrulaması ve şirketlerin bilgilendirme amacıyla gönderdiği SMS’ler dışında, internet bağlantısına sahip olan insanlar SMS kullanmaya ihtiyaç duymuyor.

SMS’in mucidi Vodafone ise tıpkı çeyrek asır önce SMS’te yaptığı gibi geleceğin teknolojilerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda Vodafone, Huawei ile yaptığı iş birliği sayesinde 5G teknolojisindeki en önemli bant genişliğini ilk test eden operatör olmuştu.

Yazar Hakkında

Selçuk ÖZÇELİK

Biruni Üniversitesi Webmaster & Akademisye... Yükleniyor bu özellik =) Biruni Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora Öğrencisi - Nil'in Babası, Nazan'ın Kocası - Game of Thrones & Tiyatro & Galatasaray Hayranı - Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisi sahibi www.tobider.com

Bir Yorumla Git

Nulled Wordpress Plugins Free Nulled Wordpress Plugins Best Wordpress Nulled Plugins Best Free Wordpress Nulled Plugins Wordpress Plugins Nulled Wordpress Nulled Plugins Nulled Free Wordpress Plugins Wordpress Nulled Plugins Free Best Wordpress Nulled Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Plugins Nulled Wordpress Themes & Plugins Free Nulled Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Best Free Wordpress Nulled Themes & Plugins Wordpress Themes & Plugins Nulled Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Themes & Plugins

Araç çubuğuna atla