ggggg
Bilim

Sony Bu Yılın İkinci Çeyreğini Kâr İle Kapattı

Akıllı telefon piyasasında rakiplerinin biraz gerisinde kalan Sony, rakiplerine sunduğu kameralar ile birlikte kar payında artış sağladı.

İkinci çeyrekte yaptığı satışlarla bu yılın en büyük satışını gerçekleştiren şirket, faaliyet karını şimdiden üç katına çıkardı. Bu kârın en büyük mimarları ise yarı iletken ve mobil bölümleri oldu.

Yapılan açıklamada şirketin ikinci çeyrekteki toplam geliri 16.8 milyar Dolar. Yıl genelinde ise %15.2 artışa sahip oldu. Şirketin faaliyet kârına baktığımızda ise %180 artış sağlayarak 1.42 milyar Dolar elde etti. Sonuçlar şunu gösteriyor ki Sony üretim yaptığı tüm bölümlerde büyümeye devam etti.

Özellikle rakip firmaların üst segment cihazlarında tercih ettiği çift arka kamera ile yarı iletken bölümünde patlama yaşandı. Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde yarı iletken bölümü zarar ettiğini açıklayan şirket, bu sene %227’lik dev yükselişle faaliyet kârını 500 milyon Dolar bandına çıkardı.

Akıllı telefon bölümünde ise Sony, daha çok üst segment cihaz üretimine yönelerek bu alanda da yükselişe geçti. Akıllı telefon bölümü faaliyet kârı ise 30 milyon Dolar oldu.

Oyun konsolları ise Oyun ağ ve servisleri bölümüne bağlı olarak satışlarında ikinci çeyrekte %5 artarak 3.15 milyar Dolar elde etti. Faaliyet kârına bakarsak geçen seneye göre düşüşe uğrayarak 160 milyon Dolar oldu. Şimdiye kadar 63 milyon tane satan PlayStation 4 fiyatları düşürülmeseydi faaliyet kârındaki düşüşün artması muhtemel olacaktı.
Bu rakamlar firmanın bu seneki hedeflerini gerçekleştirmesinde büyük moral oldu. 2018’in Mart ayında son bulacak olan 2017 mali yıl değerlendirmesi öncesi şirketin hedefi 75 milyar Dolar gelir ve 4.52 milyar Dolar faaliyet kârı elde etmek olacak.

Yazar Hakkında

Selçuk ÖZÇELİK

Biruni Üniversitesi Webmaster & Akademisye... Yükleniyor bu özellik =) Biruni Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora Öğrencisi - Nil'in Babası, Nazan'ın Kocası - Game of Thrones & Tiyatro & Galatasaray Hayranı - Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisi sahibi www.tobider.com

Bir Yorumla Git

Nulled Wordpress Plugins Free Nulled Wordpress Plugins Best Wordpress Nulled Plugins Best Free Wordpress Nulled Plugins Wordpress Plugins Nulled Wordpress Nulled Plugins Nulled Free Wordpress Plugins Wordpress Nulled Plugins Free Best Wordpress Nulled Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Plugins Nulled Wordpress Themes & Plugins Free Nulled Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Best Free Wordpress Nulled Themes & Plugins Wordpress Themes & Plugins Nulled Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Themes & Plugins

Araç çubuğuna atla