ggggg
Kişisel Haber

Yeni yasaya göre RTÜK, internete de el atabilecek

Yeni yasaya göre RTÜK, internete de el atabilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geride bıraktığımız günlerde gönderilen torba yasa tasarısında internet kullanıcılarını ilgilendiren ilginç bir detay ortaya çıktı. Ortaya çıkan detayda, RTÜK’e “internetten yapılan yayınlar” için de lisan verme ve iptal etme yetkisinin tanındığı belirtiliyor. Yani eğer yasa onaylanırsa, RTÜK internette dolaşan videolara da el atacak. Tıpkı TV’lerde olduğu gibi internet videoları da “uygunsuz içerik” halinde değerlendirilip engellenebilecek.

İnternet sansürü yeniden gündeme gelmiş durumda

Söylentilere göre bu yasanın, Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar’ın, internette yaptığı yayınlar yüzünden ortaya atılmış. Diğer bir yandan konuya ilişkin CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, “A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir.” açıklamasında bulundu. Meclis’e gönderilen Torba Kanun’un 73. maddesinde, lisanslı yayın kuruluşlarının internet sitelerinin yayın yapabilmek için RTÜK’ten ayrıca lisans almak zorunda kalacağı ve lisans alamayan ya da iptal edilen kuruluşların, sulh ceza hâkimliği tarafından engellenebilmesi yazıyor.

Bu yasanın Twitch.tv veya YouTube gibi mecraları etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil. O yüzden eğer yasa kabul edilirse yine kendi başımıza sansürün bir çaresine bakmak zorundayız.

Yazar Hakkında

Selçuk ÖZÇELİK

Biruni Üniversitesi Webmaster & Akademisye... Yükleniyor bu özellik =) Biruni Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora Öğrencisi - Nil'in Babası, Nazan'ın Kocası - Game of Thrones & Tiyatro & Galatasaray Hayranı - Uluslararası Toplumsal Bilimler Dergisi sahibi www.tobider.com

Bir Yorumla Git

Nulled Wordpress Plugins Free Nulled Wordpress Plugins Best Wordpress Nulled Plugins Best Free Wordpress Nulled Plugins Wordpress Plugins Nulled Wordpress Nulled Plugins Nulled Free Wordpress Plugins Wordpress Nulled Plugins Free Best Wordpress Nulled Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Plugins Nulled Wordpress Themes & Plugins Free Nulled Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Best Free Wordpress Nulled Themes & Plugins Wordpress Themes & Plugins Nulled Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Nulled Free Wordpress Themes & Plugins Best Wordpress Nulled Themes & Plugins Free Free Best Nulled Wordpress Themes & Plugins

Araç çubuğuna atla